בית >> בלוג >> תפקידי מערכת המס

תפקידי מערכת המס

 1. מימון פעולות המדינה.
 2. חלוקת עושר – ספק אם זה קורה בפועל: לא כל המיסים פרוגרסיביים, לעיתים רוצים לעודד רווחה כללית, גם אם זה אומר שנותנים יותר לעשירים.
 3. הכוונת התנהגות/עידוד פעילות.

מושגי יסוד

 1. מס עקיף מול מס ישיר: ההבחנה המסורתית נשענת על מי משלם את המס – הנישום או מישהו אחר עבורו. בפועל זו איננה הבחנה טובה, עקב גלגול מחירים. הבחנה מודרנית: בין מיסוי ישיר לעקיף. ישיר: מיסוי המוטל על רווח או על הון. עקיף: על הוצאה או צריכה.
 2. מס, אגרה ומחיר. מס: גביית כסף שלא עומד מולו שירות קונקרטי. אגרה: גביית כסף שעומד מולו שירות, אולם יחס המחיר איננו פרופרציונלי בהכרח. מחיר: הלימות בין מחיר לשירות.
 3. מס יחסי, פרוגרסיבי ורגרסיבי. יחסי: גביית שיעור ביחס שווה לכולם. כלומר, כולם נדרשים לשלם אחוז מסוים, כשהאחוז זהה לכולם. פרוגרסיבי: שיעור המס בהתאם ליחס רווח מסוים. רגרסיבי: כשההכנסה עולה ושיעור המס יורד. [דגש: לרוב זה מורכב מפרוגרסיבי עד שיעור מסוים, ואז רגרסיבי]
 4. מס שולי: כינוי למס אשר משתלם בצורה מדורגת (כשיש הבדל בין מדרגות. רלבנטי לפיכך גם לפרוג' וגם לרגר').
 5. ניכוי וזיכויניכוי – מושפע משיעור המס השולי ולפיכך, יש לו היבט רגרסיבי (מי שנמצא במדרגה גבוהה יותר יעדיף ניכוי שי"וריד" אותו מדרגת מס).זיכוי – בישראל אפשר נותנים זיכוי על תרומות ולא ניכוי, כדי לא ליצור הפליה בין עשירים לעניים.
 6. ניכוי – מושפע משיעור המס השולי ולפיכך, יש לו היבט רגרסיבי (מי שנמצא במדרגה גבוהה יותר יעדיף ניכוי שי"וריד" אותו מדרגת מס).
 7. זיכוי – בישראל אפשר נותנים זיכוי על תרומות ולא ניכוי, כדי לא ליצור הפליה בין עשירים לעניים.
 8. הוצאות מס (פטור ממס למלכ"ר).
 9. מס הכנסה שלילי: החזר כסף על שכר נמוך; החשש הוא שעקב גלגול עלויות, זה יהיה סבסוד למעבידים (ממילא לעובדים אין יותר מדי אלטרנטיבות).

כללי מס ראויים

 1. עיקרון הניטרליות (להבנתנו: לא ליצור מצב של Adverse Selection = שינוי התנהגויות לכאלו שיפחיתו מהרווחה המצרפית). קושי מיוחד מתעורר מכך שאין מיסוי על הכנסה רעיונית. עקרת בית לא ממוסה למרות שהיא יוצרת הכנסה רעיונית מעבודתה; אם תצא לעבוד זה לא בהכרח ישתלם לה, למרות שזה יקדם את הרווחה המצרפית.
 2. צדק אנכי ו/או אופקי: אנכי: אי-שיוויון בין אנשים ממעמד כלכלי שונה, לרעת העשירים. אופקי: שיוויון במיסוי בין כל האנשים מרמה כלכלית מסוימת. [מס פרוג', לדוג', מקיים את שני העקרונות].
 3. יעילות כלכלית ואדמיניסטרטיבית (לדו' מס עיזבון – עלויות המערכת גבוהות מהרווח ממס שהתקבל, ולכן בוטל).
הצדקות למס פרוגרסיבי: א. עשירים נהנים יותר מפעילויות הממשלה (דוג' משטרה). ב. תועלת שולית פוחתת עבור העשיר.
מערכת המס הישראלית - מורכבת? בשביל זה אנחנו כאן! בידקו זכאות להחזר מס הכנסה עכשיו ובחינם!
Select an Image

החזר המס שלכם מחכה

היכנסו עכשיו וגלו כמה כסף מגיע לכם.

בדקו עכשיו בחינם