החזר ממס הכנסה - מה זה בכלל?

למי מגיע החזר מס?

ישנם שני סוגים עיקריים של החזרי מס, האחד לשכירים והשני לעצמאיים. עצמאיים מחוייבים להגיש את ההוצאות שלהם מידי חודש ובעקבות החובה הזו הם לרוב מודעים לכללי המס ולא מפספסים את ההחזר המגיע להם. מה שרבים מהאנשים לא יודעים, הוא שגם לשכירים מגיע החזר במקרים רבים. שכירים אינם מחוייבים בהגשת דיווח לרשות המיסים בסוף השנה, ולכן, הרבה פעמים לא רק שאינם מודעים לכך שהם יכולים לעשות זאת, אלא שברוב המקרים ההגשה תפעל לטובתם.

החזרי מס הכנסה לשכירים

החזר המס שמגיע לשכירים בישראל הוא לרוב בגובה אלפי שקלים. זאת ועוד, שכירים יכולים לדרוש את החזר המס שלהם עד 6 שנים אחורה.
מתוך חוסר מודעות וגם מתוך פחד מרשויות המס, רוב השכירים לא דורשים את ההחזרים המגיעים להם. המצב כל כך חמור, שלפי ההערכות מגיע לשכירים בישראל כ-8.5 מיליארד ש״ח ממס הכנסה!
אז לפני שתקראו עוד קצת על הסיבות שלרוב יעידו על סבירות גבוהה לזכאות להחזר מס, חשוב שתדעו שבאמצעות תהליך אינטרנטי קל ומהיר באתר תוכלו לבדוק את זכאותכם להחזר ואף להגיש את הבקשה למס הכנסה בלי לעזוב את המקלדת.

אבל איך זה בכלל שמגיע לי החזר מס?

 • החזר מס בעקבות החלפת עבודה או אי רציפות תעסוקתית

  אחד המקרים הנפוצים ביותר שמזכים בהחזר מס הוא החלפת עבודה במהלך שנת מס מסוימת. מס הכנסה מחושב לשכיר לפי מדרגה שנתית אבל בפועל מנוכה באופן חודשי מתוך השכר. מערכת השכר מפרישה מס לפי חישוב שמניח שהשכר הולך להיות קבוע לאורך כל השנה. במקרה של החלפת עבודה, שלרוב גם מלווה בתקופה של אי תעסוקה ובשינוי בשכר, מערכות השכר בכל אחד ממקומות העבודה מנכות יותר מדי מס (מערכות השכר תמיד יעדיפו לעשות הערכות שמרניות ולגרום לשכיר לשלם יותר מדי מס מאשר מעט מדי). בשורה התחתונה אם החלפתם עבודה כדאי לכם לבדוק אם מגיע לכם החזר.

 • החזר מס לחיילים משוחררים משירות חובה

  חיילים משוחררים בתקופה של 36 חודשים מסיום שירות החובה (משירות סדיר, משטרה, משמר הגבול או שירות לאומי) זכאים לנקודה עד שתי נקודות זיכוי ממס. פעמים רבות קורה שנקודות אלו אינן ממומשות כראוי ולכן החייל אינו זוכה לזיכוי המס המגיע לו ומשלם יותר מס ממה שהיה צריך. במקרה כזה הוא יכול לקבל את כספו כהחזר מס, כמובן שניתן לדרוש את החזר המס עד 6 שנים אחורה ולכן אם לא שמתם לב בתור חיילים משוחררים ההחזר שלכם עדיין לא אבוד! לקריאה נוספת: החזרי מס לחיילים משוחררים. החזרי מס לחיילים משוחררים.

 • החזר מס לאמהות טריות

  התעסוקה של אמהות שזה עתה ילדו לרוב מאופיינת בחוסר עקביות לאורך שנת המס, החל מחופשות לידה בתשלום, וכאלו שאינן בתשלום מייצרות הרבה פעמים זכאות להחזר מס. גם נקודות הזיכוי המגיעות לאם לא מנוצלות במלואן הרבה פעמים. כל זה מביא לסבירות גבוהה להחזר בשנת הלידה ובשנה שאחריה.

 • החזר מס למורים

  עוד אוכלוסיה שפעמים רבות מגיע לה החזר מס היא אוכלוסיית המורים. בעקבות יציאה לשנת שבתון, מענקים ועוד לא מעט סיבות שמייחדות את האנשים שעובדים לטובת חינוך ילדינו, הרבה מורים זכאים להחזר ממס הכנסה. לקריאה נוספת: החזרי מס למורים.

 • החזר מס לעולים חדשים

  עולים חדשים זכאים לנקודות זיכוי, הרבה פעמים המעביד אינו מזין כראוי את נקודות הזיכוי בתלוש וטעות כזו יכולה להוביל לתשלום מס ביתר. ולכן, במידה שלא קיבלו את נקודות הזיכוי כראוי, יכול להיווצר מצב בו עולים חדשים זכאים להחזר מס בגין היותם עולים חדשים.

 • החזר מס ליישובי ספר ועיירות פיתוח

  יישובים מסויימים בפריפרייה מוגדרים על ידי המדינה כיישובי ספר ועיירות פיתוח והתושבים של יישובים אלו מקבלים מהמדינה נקודות זיכוי. נקודות זיכוי אלה לא תמיד מנוצלות (אם המעסיק לא מודע לכך או מתעלם מכך) ופעמים רבות גם עוברים מספר חודשים מרגע המעבר ליישוב זה ועד שהמעסיק מתחיל להתחשב בנקודת הזיכוי. התוצאה היא תשלום יתר של מס שיכול לזכות את השכיר בהחזר. לקריאה נוספת: הטבות מס לפי יישובים.

 • החזרי מס לרופאים

  רופא ממוצע עובר בחייו דרך מספר רב של מעסיקים ולרוב אף מקבל את שכרו החודשי ממספר מקומות עבודה במקביל. לרוב יקבל הרופא משכורת בסיס מהמעסיק העיקרי (בדרך כלל קופת החולים), תורנות בבית חולים בבעלות עירייה כמו איכילוב או כרמל תזכה אותו בתלוש משכורת נוסף כעובד מדינה או עירייה, עבודה בהוראה באוניברסיטאות תזכה בתלוש שכר נוסף מהאוניברסיטה ורופאים ברי מזל יקבלו מימון מגופים אחרים כמו קרנות מחקר או מענקים של עידוד מעבר לפריפריה ממשרד הבריאות. גם לרופאים שעשו תיאום מס יש סיכוי גבוה להיות זכאים להחזר מס בשל ריבוי העבודות וחוסר הסנכרון בין מערכות השכר אצל המעסיקים השונים. לקריאה נוספת: החזרי מס לרופאים.

 • החזר מס מהמדינה על ביטוחים

  המדינה נותנת החזר מס על ביטוחים עד גובה של 2,500 ש"ח או 7% מהשכר בשנה (הנמוך מבניהם). ניתן לקבל אותם כהחזר על ביטוח חיים או ביטוח קופות גמל או פנסיה

 • החזר מס ביטוח קרנות פנסיה וקופות גמל

  כאשר שכיר מפקיד כספים לקופת גמל באופן עצמאי הוא זכאי להחזר בשווי של 35% מההוצאה (בהתאם לתנאי שמצויין לעיל), על מנת לקבל החזר זה יש להגיש בקשה להחזר מס.

 • החזר מס ביטוח חיים

  על מנת לקחת משכנתא בישראל, חייב אדם לרכוש שני ביטוחים: ביטוח חיים וביטוח נכס. על ביטוח חיים זכאי אדם להחזר של 25% מרכיב התשלום (בהתאם לתנאי שמצויין לעיל).

מהן נקודות זיכוי של מס הכנסה ואיך יכול להיות שהן מזכות בהחזר מס?

נקודות זיכוי הן נקודות הניתנות כהחזר מס לפי קריטריונים שונים אותם קבעה המדינה. כל נקודת מס שאתם זכאים לה אמורה לחזור אליכם ככסף מתוך המס שאתם צריכים לשלם. נקודות זיכוי אמורות להלקח בחשבון במס שמנוכה משכרכם, אך פעמים רבות יש טעויות שמובילות לכך שהמעסיק למעשה לא התחשב בנקודות הזיכוי המגיעות לכם. מצבים אלו יוצרים תשלום יתר וכך מייצרים זכאות להחזר מס. נכון ל-2015, שווי נקודת זיכוי הוא 218 לחודש ו- 2,616 לשנה, כך שאם המעביד שכח להתייחס לנקודת זיכוי - ייתכן שמגיע לכם סכום בלתי מבוטל בחזרה.

אבל למי בכלל יש זכאות לנקודות זיכוי?

למידע מפורט בנושא, תוכלו לקרוא את המאמר בבלוג: נקודות זיכוי או מאמרים ממוקדים יותר לפי הקטגוריה שרלוונטית עבורכם:

 • תושב ישראל

  כל תושב ישראל זכאי ל- 2.25 נקודות זיכוי.

 • הורות

  בהתאם לגיל הילד זכאים ההורים (שניהם!) לנקודות זיכוי.

 • בן זוג

  תשלום מזונות או בן זוג שאינו עובד מזכים בנקודות

 • חיילים משוחררים

  זכאים לבין נקודה לשתיים בשלוש שנים שלאחר סיום השירות

 • יישובי ספר ועיירות פיתוח

  בשיעורים שונים מהשכר, עד לתקרה שנקבעה בחקיקה השונה מיישוב ליישוב

 • נשים

  אישה זכאית באופן ראשוני לחצי נקודת מס נוספת יותר מאשר גברים, בנוסף, חוקי מס הנוגעים לילדים מטיבים יותר עם נשים.

 • עולה חדש ותושב חוזר

  עולה חדש זכאי להקלות במס במשך 42 חודשים מיום עלייתו/חזרתו ארצה.

 • מוגבלות

  אדם המטפל בילד או מבוגר בעל מוגבלויות זכאי לנקודות זיכוי בהתאם לסיווג של מס הכנסה.

 • גירושים

  גידול הילדים בנפרד ותשלום מזונות יכולים לגרור זכאות לנקודות זיכוי, כתלות בהשתתפות בכלכלת הילדים ופרמטרים נוספים.

איך מקבלים את החזר המס?

 • החזר מס באופן עצמאי

  את החזר המס ניתן להגיש לבד, אם אוספים את הטפסים הרלוונטים. אולם ייתכן וקיים חוב על שנים מסוימות ואז כאשר מגישים החזר מס לבד, יכול להיות מצב שבו למעשה במקום לקבל כסף, מקבלים מכתב חוב מרשות המיסים. בנוסף, כאשר מגישים לבד קשה יותר למקסם את ההחזר, כיוון שאדם פרטי פעמים רבות אינו מודע לכלל הסיבות המגוונות שבעקבותיהן מגיע החזר מס, ולכן ייתכן מצב שבו ההגשה לבד תגרור החזר נמוך משיכול היה להיות. לקריאה נוספת: האם כדאי להגיש החזר מס לבד?

 • החזר מס באמצעות רואה חשבון\יועץ מס

  רואי חשבון ויועצי מס יעזרו לכם לבצע החזר מס, אולם יגבו מכם בין 100 ל-300 שקלים לפתיחת תיק ועוד 15%-30% מההחזר (סכום שיכול להסתכם באלפי שקלים).

 • החזר מס באמצעות תוכנה שמורידים למחשב

  קיימות תוכנות שיסייעו לכם להגיש את הדוח למס הכנסה. העלות של תוכנות אלה תהיה כ-1,400 ש"ח + מע"מ, כלומר מחיר שהוא גבוה יחסית ולוקחת כשעה של עבודה (כולל התקנה)

 • החזר מס באינטרנט עם חישוב אוטומטי וממשק ידידותי למשתמש – ייחודי ל-Finupp!

  למה שתצאו מהבית בעצם? ואם כבר יצאתם מהבית, לא עדיף שתצאו לים ורק תקחו אתכם את הלפטופ כדי לסגור את הפינה של החזרי מס?הדרך הנוחה והזולה ביותר לקבלת החזרי מס היא דרך האינטרנט. לא צריך להשקיע את זמן ההליכה, לא צריך להוציא כסף על אוטובוס או על דלק, רק לפתוח את המחשב. ב-finupp, פיתחנו מחשבון שיודע לספק לכם תשובה אוטומטית לסכום החזר המס המגיע לכם. תוכלו להזין את המידע בעצמכם ולראות את התוצאה. בדיקת הזכאות להחזר מס ב-finupp היא בחינם ורק אם נמצא שיש לכם החזר, תוכלו לבחור אם לשלם לנו כדי שנגיש עבורכם את הטפסים למס הכנסה. לקריאה נוספת: החזרי מס עם מחשבון מס אוטומטי.


לעוד מידע בנושא ההשוואה ראו: מה הדרך המשתלמת ביותר לביצוע החזרי מס?

עכשיו כשאת/ה יודע/ת את זה, את/ה בטח מצטער/ת ששמעת על זה רק השנה? אין לך סיבה להצטער! את החזר המס ניתן להגיש עד 6 שנים אחורה, כך שנכון להיום (2016), תוכל/י להגיש גם את הדוחות של 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 ו-2015!

החזר המס שלכם מחכה

היכנסו עכשיו וגלו כמה כסף מגיע לכם.

בדקו עכשיו