בית >> בלוג >> לדווח או לא לדווח, חוב...

לדווח או לא לדווח (חובת דיווח למס הכנסה – גם לשכירים?)

חובת דיווח (או חובת הגשה) הוא מצב בו המדינה מחייבת אדם לפי חוק להגיש מסמך שבו הוא נותן דין וחשבון על הכנסותיו והוצאותיו כדי לבצע חישוב של סכום המס שיהיה עליו לשלם. הדו"ח כולל טפסים שונים (תלוי אם מדובר בעצמאי או שכיר) ומהווה בסיס להתחשבנות מול רשות המיסים – החזר מס או גבייה של מס נוסף.

על מי חלה חובת הדיווח?

חובת דיווח למס הכנסה בארץ אינה חלה באופן גורף על כולם. חלק מהאוכלוסייה, בהתאם לפרמטרים של הכנסה ומקור הכנסה פטורים מדיווח. בעיקרון, הפטור ניתן לשכירים ולבעלי הכנסות אחרות אשר מנוכה מהכנסותיהם מס במקור.

שכירים יכולים לא להגיש דוח שנתי למס הכנסה בראש שקט?

זה נכון שעל רוב השכירים אין חובת הגשה (גם אם להגיש משתלם עבורם). אבל ישנם גם מקרים בהם על שכיר כן חלה חובת הגשה ושכיר שלא יגיש למרות שחלה עליו חובה זו צפוי לקבל קנסות גבוהים, לכן חשוב להיות עם היד על הדופק. לרוב, רשות המיסים תשלח למחוייבים בהגשה מכתב ובו מפורט כי עליהם לעשות כך, אך למקרה שיונת הדואר נחתה בחצר הלא נכונה, יש כמה מקרים מובהקים שבהם תחול על שכיר חובת הגשה:
  1. אדם שהוא בעל שליטה בחברה.
  1. אדם שישי לו זכות בחברה הנמצאת בחו"ל.
  1. אדם שיש לו נכסי חוץ (לרבות בחשבון בנק בחו"ל) ביום כלשהו בשנת המס ששווים מעל 1,874,000 שקל (בשנת 2013).
  1. הכנסה מדירה של יותר מ-5,000 ש"ח בחודש
  1. שכיר בעל הכנסה הגבוה מ650,000 ש"ח בשנה
  1. פעילות בשוק ההון עם רווחים של יותר מ-811,000 שקל בשנה
אם אתם עדיין לא בטוחים אם חלה עליכם חובת הגשה או לא, תוכלו לקרוא את הפירוט המלא כאן

חובת הגשה בהפתעה

פקיד שומה רשאי לדרוש מכל תושב דין וחשבון על הכנסותיו, גם כזה הפטור לפי החוק מחובת דיווח ואף רשאי לחייב אותו בדיווח בהתאם להכנסות חריגות או מקרים מיוחדים. המצב הנפוץ ביותר בו מתרחש דבר כזה הוא כאשר תושב מגיש בקשה להחזר ממס הכנסה על שנה מסוימת ספציפית עליה מגיע לו החזר מס, אך בשנים אחרות יש לו חוב. התיק שלך נפתח ופקיד השומה עלול לשים לב לחוב שנצבר בשנים שלא הוגשו ולדרוש דין וחשבון גם על השנים שבהן תצטרך לשלם סכום נוסף למס הכנסה.
אבל אל דאגה, אם תבחרו להגיש דרך finupp אתם תדעו מראש אם יכול להיות לכם חוב ואם כן אז מה גובהו ואם כדאי בכלל להגיש בקשה להחזר.
עם זאת, החוק מתיר לפקיד השומה לבקש גם באופן ספונטני לחלוטין ואתה יכול לקבל הביתה מכתב שדורש ממך דיווח על מצב המס – במקרה כזה, תהיה מחוייב להשיב עם הנתונים הרלוונטים.

האם חובת הדיווח היא דבר רע או טוב עבורי?

באופן כללי התשובה היא – אם תדע להתנהל נכון, היעדר חובת דיווח יכולה לפעול לטובתך.
כאשר חובת הדיווח אינה חלה עליך, הכוח הוא בידיך ובמצב בו המאזן מול מס הכנסה פועל לטובתך – אתה רשאי לא להפנות את תשומת לבה של רשות המיסים לכך (זו איננה עבירה על החוק או רמאות, זו פשוט הדרך שבה המערכת פועלת). אולם, אם מאזן המס עובד נגדך, כלומר במהלך השנה שילמת יותר מס משהיית חייב לפי החישוב השנתי (מצב שנגרם ממגוון סיבות עליהם תוכל לקרוא כאן), אז עליך להיות ערני כיוון שרשות המיסים לא תעיר את תשומת ליבך לכך.
המצב הנפוץ ביותר הוא מצב שבו שכיר, מסיבות כלשהן, שילם יותר מס משהיה צריך לפי החישוב השנתי ומס הכנסה למעשה חב לו כסף. כלומר, מגיע לשכיר החזר מס. במצב כזה, אילו היה מחוייב השכיר להגיש דו"ח למס הכנסה בסוף השנה, היה מקבל בחזרה את ההפרש מבלי שיצטרך לזכור ולחשב בעצמו כמה מס שילם, כמה היה עליו לשלם והאם נוצר הפרש שעובד לטובתו או אולי דווקא לרעתו. (כמובן שכל שכיר יכול גם פשוט להשתמש בשירות של finupp שהופך את הכאב ראש הגדול הזה לתהליך קצר ופשוט).
מרגע שאדם הגיש בקשה לרשות המיסים, גם אם מדובר בבלבול כיוון שחשב שהוא זכאי להחזר בעוד שלמעשה יש לו חוב, התיק נפתח ועל החוב להיות משולם. בנוסף, הגשה על שנה מסוימת בה יש החזר עלולה לגרור פתיחה של שנים אחרות בהן יש חוב מצד רשות המיסים, מצב שגם בו יהיה מחוייב האדם בתשלום. (לכן לא מומלץ להגיש דו"ח לבד, ראו: האם כדאי להגיש החזר מס הכנסה לשכירים לבד? )
החזרי מס - בואו לבדוק ללא התחייבות אם גם אתם זכאים בתור שכירים להחזר מס הכנסה
Select an Image
המידע המוצג אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ואינו מהווה תחליף לייעוץ מס, ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. אין בשירות משום המלצה או חוות דעת ואינו בא במקום שיקול דעת עצמאי של המשתמש. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח ו/או הצעה לרכישת שירות. ייתכן שבמידע המוצג נפלו שיבושים ו/או שגיאות ו/או טעויות ו/או אי דיוקים אשר החברה אינה נושאת באחריות להם.

החזר המס שלכם מחכה

היכנסו עכשיו וגלו כמה כסף מגיע לכם.

בדקו עכשיו