בית >> בלוג >> מיסים ונישואין

מיסים ונישואין

חתונה היא עסק לא פשוט מבחינה כלכלית. העלויות של אירוע כל כך גדול הן אדירות ולא תמיד קיימת וודאות באשר למה יהיו ההכנסות מהצ'קים של האורחים, בעוד שאת ההתחייבויות לצד ההוצאות עושים מראש.
את הבעיה הזאת כנראה שלא נצליח לפתור, אבל אם התחתנתם או שאתם מתכוונים להתחתן בשנת המס הנוכחית, יש כמה דברים שלזוג נשוי כדאי לדעת גם אם שני בני הזוג שכירים!
  1.  מס הכנסה יודע על החתונה-זה לא משנה אם התחתנתם דרך הרבנות או דרך משרד הפנים, רשות המיסים מקבלת עדכון ישיר על המעמד האישי החדש שלכם. כלומר מבחינת רשות המיסים, התיקים של בני הזוג מאוחדים לתיק מס אחד.
  2.  זוג נשוי יכול לבצע תכנון מס - אם התחתנם (אפילו אם שניכם שכירים), תכנון מס נמצא על הפרק. למשל, אם אחד מבני הזוג לא עובד, אתם זכאים לבקש חישוב מאוחד. מה שחישוב מאוחד עושה הוא פשוט מעביר את ההכנסה של שני בני הזוג לאחד מהם. לכאורה זה רע, אבל מה שעוד עובר הוא נקודות הזיכוי. כך שבעוד שנקודות הזיכוי של אדם שלא עובד מתבזבזות, אם בן זוגו עובד, הוא יכול להעניק לו את נקודת הזיכוי. מדובר על החזר של למעלה מ-2,500 ש"ח!
  3. מקסום של זכויות המס הנובעות מתכנון של הפנסיה-בעיקרון, בישראל הפרשה לקרן פנסיה או לביטוח חיים הינה הוצאה מוכרת לצורך מס. אם אחד מבני הזוג מקבל שכר נמוך או לחילופין אם אחד מבני הזוג מפריש המון לפנסיה (ובכך עובר את תקרת המס של סעיף 45 לפקודת מס הכנסה) הרי שלבני זוג ישנה זכות לנתב ביניהם את ההפקדות.לדוגמה: נניח שראובן ודינה נשואים.ראובן מרוויח 10,000 ש"ח ומפריש לפנסיה 2,501 ש"ח.דינה מרוויחה 7,000 ש"ח אבל המעביד שלה מפריש לפנסיה רק 1,000 ש"ח.נניח לרגע שתקרת ההוצאה המוכרת היא 2,000 ש"ח – המשמעות היא שראובן לא מקבל את החזר המס האופטימלי שלו.למה? 501 ש"ח הם הוצאה לא מוכרת.מה שראובן ודינה יכולים לעשות הוא להגיש בקשה להחזר מס ביחד כאשר ראובן מעניק לדינה 501 ש"ח מההפקדה שלו. כך ההכנסה נטו של דינה עולה מבלי שההכנסה נטו של ראובן נפגעת. מדובר בחיסכון מס קל ונוח וחבל שרוב הזוגות הנשואים כלל אינם מודעים לאפשרות הזו. למהלך הזה קוראים "ניוד זכויות פנסיוניות וביטוחיות בין בני זוג".
  4. תרומה - לרוב, במהלך החתונה תורמים לרב סכום כסף לא קטן. אם הסכום נתרם לבית כנסת או למוסד ציבורי הרי שההוצאה מוכרת למס! (ותוכלו לקבל 35% חזרה).
  • עדכון ביטוח לאומיה - נישואין הם רק שלב לקראת הבאת ילדים, ולכן כדאי מעכשיו להסדיר את המעמד המשותף בביטוח לאומי (הנ"ל נכון במיוחד לזוגות חד מיניים). לא בטוחים איך עושים את זה? כתבו לנו על הוול ונעזור לכם.
  • הודעה על שינוי שם משפחה וכתובת - אם החלפתם שם משפחה, רצוי לעדכן את רשות המיסים וכן את ביטוח לאומי. לא בטוחים איך עושים את זה? כתבו לנו על הוול ונעזור לכם.
  •  אם לאחד מבני הזוג יש משכנתא על דירה מלפני הנישואים, הרי שסביר להניח שיש לו ביטוח משכנתא שהוא בעצם ביטוח חיים. הביטוח הוא הוצאה מוכרת לצורך מס במסגרת "ניוד זכויות פנסיוניות וביטוחיות בין בני זוג". אולם, שימו לב שגם מבחינת התנאים המסחריים ניתן להפחית את עלויות ביטוח המשכנתא במו"מ מול חברת הביטוח.
שיהיה במזל והתעסקות מיסויית קלה,
צוות finupp
Select an Image
המידע המוצג אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ואינו מהווה תחליף לייעוץ מס, ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. אין בשירות משום המלצה או חוות דעת ואינו בא במקום שיקול דעת עצמאי של המשתמש. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח ו/או הצעה לרכישת שירות. ייתכן שבמידע המוצג נפלו שיבושים ו/או שגיאות ו/או טעויות ו/או אי דיוקים אשר החברה אינה נושאת באחריות להם.

החזר המס שלכם מחכה

היכנסו עכשיו וגלו כמה כסף מגיע לכם.

בדקו עכשיו