בית >> בלוג >> חורף מחשמל

חורף מחשמל

אתמול בלילה (שבת ה-24 באוקטובר) הזזנו את מחוגי השעון שעה אחת אחורה – הזזת השעון מסמלת את החורף המתדפק בדלתנו.
גשמים, קור, עוד שכבות בגדים, יותר שעות חשוכות, יותר פעילויות בבית עם שוקו חם ושמיכה ופחות פעילויות בחוץ. התוצאה היא שצריכת החשמל גדלה והכיס מתחיל לכאוב.
הסלוגן העתיק: "יותר חשמל פחות עמל" אולי היה נכון פעם, כשאנשים לא היו רגילים להשתמש בחשמל כל כך הרבה. היום כבר אין צורך לומר אותו יותר: אנחנו משתמשים בחשמל והרבה, גם בלי שיעודדו אותנו לעשות זאת.
כמעט תמיד, צריכה גבוהה יותר מתורגמת לתשלומים גבוהים יותר. בפוסט זה אנסה להראות כיצד חוסכים בעלויות החשמל שמכבידות עלינו במהלך החורף.
"דין פרוטה כדין מאה"?
אם תשאלו כמה מעמיתי למקצוע, הם יגידו לכם שאם רק לא תשתו כוס קפה בבית קפה בכל יום עבודה, תחסכו הרבה כסף.
כשעוסקים בחיסכון, שמתי סימן שאלה אחרי האמרה הידועה שבכותרת.
לא שאני מזלזל בחיסכון של פרוטות. אני פשוט חושב שצריך להתחיל את החיסכון ב"מאה" (הסכומים הגדולים) ורק אחרי כן לבחון את ה"פרוטה" (ההוצאות הקטנות).
אם תצליחו לקבל הטבות מס, שלא ידעתם שהן מגיעות לכם, כנראה תחסכו יותר מכוס הקפה היומית בוודאי שתחסכו הרבה יותר מהחיסכון של אותה כוס קפה, אם תקטינו את עלויות המשכנתה באחוז שתוותרו עליה.
או אפילו בחלקי אחוז או אם תקטינו את דמי הניהול על החיסכון הפנסיוני שלכם.
זו תהיה גם הגישה שלי ביחס לחיסכון בעלויות חשמל: נתחיל ב"זוללי החשמל" הגדולים. את כיבוי האורות בין דף לדף שאנו קוראים (כפי שעשה הסקוטי בבדיחה), נשאיר, אם בכלל, לסוף.
מדוע גדלות הוצאות החשמל בחורף?
בחורף קר יותר מאשר בעונות אחרות ולכן נשתמש יותר באמצעי חימום כמו תנורים חשמליים ומזגנים.
בחורף מבלים יותר בבית ופחות בחוץ: יותר שעות תאורה (תוסיפו לזה יותר שעות תאורה בגלל היום הקצר), יותר שעות חימום, יותר שימוש במכשירים חשמליים כמו טלוויזיות ומחשבים.
בגלל הגשמים מייבשים את הכביסה במייבש כביסה במקום לתלות אותה על החבל.
אלה הם רק חלק מהגורמים המגדילים את צריכת החשמל בחורף ואת עלות הצריכה בהתאם.
כיצד נחסוך בעלויות "זוללי החשמל" הגדולים?
זוללי החשמל הגדולים הם מכשירים חשמליים: מזגנים, מקררים, מכונות כביסה ומייבשי כביסה, טלוויזיות, מחשבים, טלפונים חכמים ועוד.
את החיסכון נתחיל בהם ונתחיל אותו עוד לפני שנקנה אותם.
 • יש חובת סימון צריכת חשמל החל משנת 2010.
לא נתעלם מהתווית המתארת את צריכת החשמל. נעדיף מכשירים בעלי צריכת חשמל נמוכה יותר, בתנאי שהם עונים על הצרכים האחרים שלנו. החסכוניים ביותר מסומנים באות A. "זוללי החשמל" הגרועים ביותר באות G. האחרים נמצאים ביניהם בסדר עולה של אותיות האלף בית הלועזי.
 1. מלאו אות מדיחי הכלים, מכונות ומייבשי הכביסה
צריכת החשמל של מכונה מלאה ומכונה חצי מלאה כמעט זהה. קל להבין שאם מפעילים כל פעם מכונה חצי מלאה, צריכת החשמל לכבידה תהיה גדולה פי 2 מהצריכה עבור מכונה מלאה. זה נכון גם לגבי מדיח כלים.
 • אל תכבסו כביסה בטמפרטורה גבוהה מדי
זה גם הורס את הבגדים, אבל חיסכון כספי בלבוש אינו נושא פוסט זה. תכניות בטמפרטורה גבוהה יותר צורכות יותר חשמל לחימום. בדרך כלל, הן גם ארוכות יותר בזמן ולכן צורכות יותר חשמל.
 • ככל שטמפרטורת החימום נמוכה יותר תצרכו פחות חשמל
אם אתם מחממים את הבית באמצעות מזגן או תנור חשמלי שאפשר לקבוע את טמפרטורת היעד, קבעו אותה בטווח של 18-20 מעלות. כל מעלה נוספת מוסיפה 5% לעלות החשמל של המזגן.
 • ניקוי מכונות
אם תנקו את המסננים של המזגן פעמיים בשנה, תשיגו את אותה תוצאה בצריכה נמוכה בהרבה של חשמל. החיסכון עשוי להגיע לעשרות או אפילו מאות שקלים בשנה.
אותו דבר נכון במייבשי כביסה. סביב התוף של המכונה מצטברים "פירורי" בד שנתלשו מהבגדים. כשהם בכמות גדולה הם פועלים כמבודד ומגדילים את צריכת החשמל.
 • בידוד טוב חוסך חשמל לחימום הבית
אם הבידוד בבית שלכם טוב, תגיעו לטמפרטורת החימום הרצויה של הבית, יותר מהר ובצריכה פחותה של חשמל. אם אינו כזה, אולי זה כבר מאוחר מדי לשפר את הבידוד כי העלות עלולה להיות יקרה. בכל מקרה אל תשאירו מקומות פתוחים מהם "יברח" החימום מחוץ לדירה.
 • גם מחשבים ישנים
אולי לא ידעתם, אבל גם מחשבים יכולים להיות במצב שינה. כשאינכם משתמשים במחשב במשך מספר שעות, העברתו למצב שינה, עשויה להקטין את צריכת החשמל שלו.
 • טענו את הטלפונים החכמים שלכם בחוץ
עוד לפני עידן הטלפונים החכמים, היה לי קל לזהות מי עצמאי ומי שכיר. כיועץ עצמאי בטכנולוגיית המידע עבדתי בארגונים עם עובדים שכירים ועם עובדים עצמאיים. העצמאיים היו מגיעים לארגון עם כבל לטעינת הטלפון הסלולארי ומיד תוקעים אותו בשקע הקרוב.  על ידי כך חסכו בהוצאות החשמל שלהם.
אגב, ניתן לטעון טלפון חכם גם במכונית בזמן נסיעה, אם התקנתם במכונית אביזר מתאים.
 • החליפו את נורות הליבון בבית בנורות פלורוסנטיות חסכוניות
נורות מהדור הישן צורכות הרבה יותר חשמל ומאריכות פחות ימים.  החליפו אותן בנורות חסכוניות.
 • הדליקו דוד לחימום מים רק מעט לפני הרחצה
יש מוצרים שמשווקים ונרכשים במודל של . Just In Time (JIT). צריכת חשמל לדוד חימום אינה מוצר כזה, אבל גם בה עיקרון ה-JIT יעיל יותר. עלות חימום ללא הפסקה היא גם גבוהה וגם מיותרת.
חסכונות נוספים בחשמל
כפי שציינתי, איני מזלזל גם בחסכונות קטנים. לא אעסוק בהם, למעט המלצה לאתר אותם באתרי אינטרנט.
חיסכון לא רק באמצעות חיסכון בחשמל
את התשלום לחברת החשמל ניתן להקטין גם באמצעים שאינם הקטנת הצריכה.
הבעיה היא שהם מקטינים את התשלום רק בתנאים ספציפיים. אזכיר שלושה מהם, ללא דיון בשאלה מתי זה כדאי.
 • לייצר לבד חשמל
החוק מחייב את חברת החשמל לרכוש מכם חשמל שתייצרו. היא משלמת בעד זה ולכן אתם משלמים פחות. אתם צריכים לרכוש אמצעים כאלה לייצור חשמל "ירוק" תוך שימוש באנרגיית שמש למשל ולמקם אותם על גג ביתכם.
זה עשוי להיות כדאי רק מכמות מסוימת של יצור חשמל, שלרוב אינה ברת השגה.
 • תעריפי תעו"ז
הרעיון הוא שאתם משלמים פחות על צריכה בשעות בהן סך הצריכה במשק נמוכה ומשלמים יותר בשעות בהן צריכת החשמל הכללית גבוהה. אם אתם יכולים לשלוט בזמנים בהם תצרכו הרבה חשמל ולנהל ולבקר את צריכת החשמל שלכם, זה עשוי לחסוך לכם כסף.
 • הנחות
קבוצות מסוימות זכאיות להנחות בחשבון החשמל. למשל: ניצולי שואה, גמלאים המקבלים השלמת הכנסה, נכי צה"ל מאחוז נכות מסוים ומעלה.
אם אתם משתייכים לאחת הקבוצות הנ"ל, דאגו לממש את הזכות להנחה.
אחרי שהוזלנו את עלויות החשמל בחורף
נתפנה לטפל בסעיפי הוצאה כבדים יותר, מה שהיינו צריכים לעשות לפני הטיפול בחיסכון בהוצאות החשמל בחורף.
נוכל גם לחכות לקיץ, על מנת להוזיל עלויות צריכת החשמל גם בעונה זו.
 
נכתב על ידי:
אבי רוזנטל
יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה.
דוא"ל: avi.rosenthal@gmail.com
לקריאה נוספת בנושא תוכלו להכנס גם לפוסטים פוסים של אבי: הקטנת עלויות המשכנתאהקטנת עלויות בניהול דמי משכנתא
Select an Image
המידע המוצג אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ואינו מהווה תחליף לייעוץ מס, ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. אין בשירות משום המלצה או חוות דעת ואינו בא במקום שיקול דעת עצמאי של המשתמש. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח ו/או הצעה לרכישת שירות. ייתכן שבמידע המוצג נפלו שיבושים ו/או שגיאות ו/או טעויות ו/או אי דיוקים אשר החברה אינה נושאת באחריות להם.

החזר המס שלכם מחכה

היכנסו עכשיו וגלו כמה כסף מגיע לכם.

בדקו עכשיו