בית >> בלוג >> הוצאה מוכרת על עבודות ...

הוצאה מוכרת על עבודות מהבית גם לשכירים

רבים נוטים להתבלבל ולחשוב ששמירת חשבוניות והוצאות מוכרות הם פריבילגיה ששמורה לעצמאים בלבד, אבל זה ממש לא נכון!

כל סכום שאדם הוציא כדי להשיג הכנסה (שתהיה ממוסה) הוא הוצאה מוכרת וניתן לקבל עבורו החזר מס, בתנאי שאף אחד אחר שהשתתף ביצירת ההכנסה לא הזדכה כבר על ההוצאה. כלומר, אם קניתם אביזר או הוצאתם כסף על דבר מה שקשור בעבודה, שהיה הכרחי על מנת לייצר את ההכנסה שלכם, ומהווה חלק מהצרכים שלכם כעובדים – אתם יכולים להזדכות עליהם, הסכום ששילמתם עבורם יורד מהסכום שממוסה מהמשכורת שלכם.
אז מה זה אומר? נעקוב אחר מצבה של סיגל, מנכ"לית של חברת הייטק מצליחה.
Select an Image
נניח שהחברה עבורה היא עובדת מייצרת תוכנה שנמכרת ללקוח בשווי של 1000 ש״ח.
הכנסת החברה אם כן היא בדיוק 1000 ש״ח, כדי לייצר את התוכנה צריך לשלם למנכ״לית שכר של 200 ש״ח.
כלומר החברה הזדכתה על הוצאה של 200 ש״ח ולמנכ״לית נוצרה הכנסה חייבת של 200 ש״ח בדמות משכורת.
עכשיו נוסיף כמה נתונים מגניבים:
(א) המנכ״לית גרה במרחק אוטובוס אחד מהעבודה ולכן מקבל החזר הוצאות נסיעה של 10 ש״ח.
(ב) השבוע היה לחץ ולכן המנכ״לית נאלצה לעבוד מחדר העבודה בביתה הפרטי.
(ג) מכל הלחץ המנכ״לית פספסה אוטובוס ולקחה מונית שעלתה 40 ש״ח.
(ד) כדי להראות רשמית בפגישות, המנכ"לית רכשה חליפה ב-70 ₪ שלא מומנה על ידי החברה.
(ה) למנכ״לית יש ילדים ומאחר ושעות העבודה שלה ארוכות היא נאלצה לקחת מטפלת במשרה מלאה בשווי של 10 ש״ח.
מה יכולה המנכ״לית לעשות כדי להפחית את נטל המס האישי שלה? מהן ההוצאות שיוכרו לה?

הוצאות הנסיעה של המנכ״לית אינן מוכרות לה כהוצאה. למה?

חברת התוכנה תזכה על הוצאות הנסיעה (כך שהרווח שלה יצנח מ-800 ש״ח ל-790 ש״ח. לכן לא ניתן לזכות את ההוצאה פעמיים גם ברמת הדו״ח של החברה וגם ברמת הדו״ח של המנכ״לית. זה המנגנון שמונע מרוב השכירים מלהזדכות על הוצאות רכב החברה (בעוד שלחברה עצמה זה מוכר כהוצאה). יתרה מזו, אם למשל המנכ״לית היתה מקבלת אוטו מהחברה, הרי שמס הכנסה מניח שחלק מהנסיעות יהיו בשבת לצרכים פרטיים, ולכן לא יוצר הכנסה. לכן במקרה של רכב לא רק שלא ניתן לקבל את ההוצאה, אלא עבור המנכ״לית נוצרת הכנסה חייבת במס (לקריאה נוספת בבלוג מאמר רכב.

ההוצאות עבור העבודה מהבית יוכרו לה חלקית. איך?

כשהמנכ״לית ישבה בביתה הפרטי היא צרכה חשמל, אינטרנט וכו׳ כדי ליצור את ההכנסה לחברה (חלק מ-100 הש״ח שהלקוח שילם היו עבור שורות קוד שנכתבו בביתה של המנכ״לית). השאלה מי יזדכה על ההוצאות הללו. לחברה אין אפשרות טכנית לכך אלא אם המנכ״לית תציג חשבונית ותדרוש החזר הוצאות.  בהנחה שאף אחד לא יבוא עם חשבונית האינטרנט שלו למעביד, מי שיצטרך להכיר בהוצאה זה רק השכיר (המנכ״לית המוכרת שלנו) וזאת ניתן לעשות ע״י דו״ח. נניח שחשבונית האינטרנט באותו חודש היתה 50 ש״ח, ולמנכ״לית יש 5 חדרים בבית שאחד מהם משמש רק כחדר עבודה. הרי שהיא יכולה להגיש דו״ח בו היא אומרת ״נכון שבטופס 106 שלי יש 200 ש״ח הכנסה אבל בחייאת אדון מס הכנסה תוריד לי 10 שקלים כי הייתי חייבת לעבוד מהבית כדי לייצר את ה-200 ש״ח. המעביד לא החזיר לי את ההוצאה״.

לגבי המונית- זה עניין מורכב כי להגיע לעבודה במונית היא לא הוצאה הכרחית כשנתנו אלטרנטיבה לאוטובוס.

זה שטח אפור שמס הכנסה טרם פירש כראוי. הכוונה היא להוצאה שאינה הכרחית אך אכן ייצרה הכנסה. למס הכנסה יש מנגנון סבוך לפתירת הבעיה שנקרא: ״תקנות הוצאות עודפות״ אולם יש ספק האם הוא חל על שכירים או לא. בכל מקרה בהוצאות שבהן המעביד השתמש חלקית (שילמתי לך על אוטובוס, את בחרת מונית) רצוי לבקש את החזר ההוצאות מהמעביד. תיאורטית הוא אמור לבטל את ההכרה באוטובוס באותו יום ובמקום זה לדרוש את המונית. עם זאת, שכירים רבים כן דורשים הוצאות כאלו למשל בביגוד שמשמש אך ורק לעבודה (למשל חליפה שחורה לעו״ד, כובע לבן לטבח, משקפיים שחורים לאדריכלי על וכו). יצויין שכל אזרח מקבל גם רבע נקודת זיכוי על עצם נסיעתו לעבודה

רכישת החליפה תוכר באופן חלקי

החליפה אמורה לשמש את המנהלת בעבודתה באופן קבוע, היא בהחלט כלי הנדרש כדי לייצר את ההכנסה. אך כיוון שהעובדת יכולה להשתמש בחליפה גם מחוץ לשעות העבודה (לדוגמא לצאת איתה בערב), אפילו אם לא באמת תעשה זאת, לא תוכר כל ההוצאה על החליפה, שכן החליפה תחשב גם ככלי לצרכים אישיים ולא לצורכי עבודה בלבד, לרוב יכירו בכ-30% מההוצאה.

החלק הכואב ביותר הוא הכרה בהוצאות מטפלת.

כדי לצאת לעבוד בישראל של 2015  רוב האמהות עדיין צריכות להקריב משהו (למרות שהמדינה אוהבת להגיד שהיא מעודדת עצמאות נשית אבל אין ספק שהיא לא עושה דיו בתחום)
ההקרבה העיקרית היא לקחת מטפלת. אבל מטפלת זה דבר יקר. עורכת דין מקסימה בשם ורד פרי תבעה את המדינה בטענה הבאה: הכירו לנשים (ולהורים צעירים) בהוצאות המטפלת! לשמחתנו ורד פרי ניצחה בבג״ץ! כלומר לכאורה הוצאות טיפול בילד ללא מסגרת (עד גיל 3 שאז נכנס הילד לחוק חינוך חובה חינם) מוכרות כהוצאה! ניצחון? לא ממש, המדינה הזדרזה ותיקנה את החוק כך שהוצאות טיפול בילדים לא הוכרו ולמעשה עקפה את החלטת בג״ץ. התירוץ של המדינה היה שרשות המיסים חסרה בכ״א כדי לבדוק את כל הדו״חות שיוגשו.
תחת זאת, רשות המיסים החליטה לתת החל משנת 2012 נקודות זיכוי לכל אם או אב צעירים כנגד מספר הילדים. כך למשל אמהות יקבלו עד הגיע הילד לגיל 5 נקודת זיכוי נוספת ואבות יקבלו עד הגיע הילד לגיל 3.
לכאורה זה פתרון מקסים של רשות המיסים כי הוא עדיין נותן זיכוי להורים עובדים. הבעיה איתו שהוא מנציח אפליה בין נשים וגברים. מוטב שתא משפחתי שהביא לעולם ילד היה בוחר את חלוקת נקודות הזיכוי בצורה שמיטיבה איתו (סה״כ מדובר באנשים עובדים שמביאים ילדים לעולם זהו בדיוק מעמד הביניים שמחזיק את המדינה). אולם זה החוק כרגע עד שתקום ורד פרי חדשה.
עניין נוסף שרשות המיסים נדרשה אליו הוא זוגות שבחרו שלא להינשא או זוגות שאינם יכולים להינשא (כמו זוגות חד מיניים). לשמחתינו עמדת רשות המיסים היא כעמדתו של נשיא בית המשפט לשעבר אהרון ברק שחוזקה בזמנו ע״י שופטת העליון דליה דורנר. התפישה של אלו אומרת דין ידועים בציבור כדין נשואים. כלומר זוג נשים שבחרו להביא או לאמץ (בהתאם לחוק האימוץ ו/או חוק האפוטרפסיות) ימוסו כזוג הטרוסקסואלי. פה נוצר יתרון לזוגות אלו שכן הם יכולים לנייד את נקודות הזיכוי בין בני הזוג ובכך היטיבה המדינה עם זוגות אלו.
כמובן שבמקרה של המנכ״לית שלנו היא תקבל נקודות זיכוי. אבל נשאלת שאלה טובה יותר: נניח שהמנכ״לית רוצה לבלות טיפה זמן עם ילדיה (פעילות מבורכת לכל הדעות) המשכורת שלה תרד כי היא תעבוד פחות ולכן נקודת הזיכוי תבוזבז. לכאורה רשות המיסים היתה צריכה לאפשר את דחיית נקודת הזיכוי כדי לאפשר לאב או אם להיות עם ילדיהם.
בכך היתה המדינה מרוויחה מאחר ובשנים שבהם ההורה בבית אם ילדו אין צורך במטפלת ואפשר היה שלא לתת נקודת זיכוי. אולם כאמור אנחנו צריכים עוד ורד פרי אחת כדי לשנות את החוק.
לשכיר מגיע החזר הוצאות מהבית כל עוד הן חלק מהפקת ההכנסה ואף אחד אחר לא הזדכה עליהן, אך חלק מההוצאות נאסרו במפורש כמו  הוצאות מטפלת ונסיעות שמטופלות דרך מנגנון נקודת זיכוי. לכן אם אתם שכירים, חשוב שתעקבו אחרי ההוצאות שיש לכם שקשורות בעבודה – לפחות על חלקן תוכלו להזדכות!

החזר המס שלכם מחכה

היכנסו עכשיו וגלו כמה כסף מגיע לכם.

בדקו עכשיו בחינם